Rekrutacja

Poszukiwanie pracy potrafi być frustrujące. Zwłaszcza, jeśli ograniczamy się do rozsyłania CV w odpowiedzi na ogłoszenia. Skuteczne poszukiwanie pracy wymaga niestety nieco więcej zaangażowania. Oto kilka podpowiedzi, jak szukać pracy, by szybko ją znaleźć.

Zacznij od podstaw

Podstawa to oczywiście dobre CV – powinno być aktualne i profesjonalne. Zaleca się też, żeby każdorazowo dopasowywać je do oferty, na którą odpowiadamy – wysyłanie jednego CV wszystkim pracodawcom po kolei uznawane jest za błąd. Pamiętaj też o odpowiednim zdjęciu – fotka z wakacji lub selfie w lustrze od razu Cię skreślają.

Planuj

Podstawą jest systematyczność. Zaplanuj pasującą ci porę dnia na przeglądanie ofert pracy i wysyłanie zgłoszeń. Rób to regularnie, codziennie o tej samej porze. Na ciekawe ogłoszenia odpowiadaj od razu, a jeżeli akurat nie możesz, zapisz je, by potem ci nie umknęły.

Bądź aktywny w internecie

Korzystając z serwisów ogłoszeniowych warto się w nich zarejestrować jako użytkownik i uzupełniać na bieżąco profil. Warto też korzystać z serwisów związanych z naszą branżą – to miejsce, gdzie możemy dać się poznać przyszłemu pracodawcy jako profesjonaliści z danej dziedziny. Komentujmy rzeczowo artykuły czy wpisy na forach i dodawajmy własne, pokazujące, że znamy się na rzeczy. Warto rozważyć nawet założenie własnego specjalistycznego bloga.

Uważaj na prywatność

Masz konto w portalu społecznościowym? Jest duże prawdopodobieństwo, że pracodawca je sprawdzi. Uważaj co tam dodajesz albo zadbaj o odpowiednie ustawienia prywatności. Zdjęcia z ostatniej imprezy lepiej zachować dla siebie i znajomych, pracodawca nie musi ich widzieć.

Może lepiej osobiście?

Tak naprawdę zależy to od rodzaju pracy i przedsiębiorstwa, w którym chcemy złożyć CV. Jeżeli jest to np. bar, restauracja, mała lokalna firma czy sklep można rozważyć złożenie CV osobiście. Przestajemy być wtedy anonimowi i zwiększamy szansę, że zostaniemy zapamiętani. W korporacjach taka forma jednak się nie sprawdzi – nasze CV prawdopodobnie przepadnie w stosie dokumentów na biurku w recepcji. Jeżeli proces rekrutacji został zlecony firmie HR, należy podporządkować się oficjalnej drodze składania aplikacji.