studia inżynierskie, co robić dalej

Na większości uczelni trwają właśnie, lub niebawem się rozpoczną, juwenalia. Podczas „święta studentów” niewielu sięga myślą dalej niż następny koncert, ale za kilka dni scena zostanie rozmontowana, śmieci posprzątane, a studenci zaczną wracać do rzeczywistości. Rozpocznie się sesja egzaminacyjna – dla niektórych ostatnia. Jeżeli jesteś studentem ostatniego roku, to naprawdę ostatni moment, żeby zastanowić się, co począć ze sobą po studiach. Oto 4 najczęściej wybierane opcje:

1. Dalsze studia

Jak pokazują badania, około 40% Polaków w wieku 25-29 lat posiada wyższe wykształcenie, więc aby się wyróżnić, część tegorocznych absolwentów zdecyduje się podjąć studia wyższego szczebla. Mimo, iż ofert pracy dla inżynierów nie brakuje, większość absolwentów postanawia kontynuować studia, by uzyskać tytuł magistra w nadziei na lepsze perspektywy rozwoju kariery w przyszłości. Nie brakuje też tych, którzy idą o krok dalej, podejmując studia doktoranckie.

2. Gap year

Zdarza się jednak, że akademickie ambicje odkładane są w czasie. Jeżeli czujesz się zmęczony studiami i chcesz odpocząć od książek, możesz zrobić sobie rok lub dwa przerwy. Moda na tzw. „gap year” dobrze się już w Polsce zakorzeniła, bo młodzi ludzie świadomie wykorzystują swoje najlepsze lata na realizację niezawodowych pasji. Najpopularniejszym pomysłem na spędzenie tego roku jest podróżowanie, ale jest też inna droga.

Wielu inżynierów wykorzystuje rok przerwy od studiów na zdobycie doświadczenia zawodowego. Jest to nie tylko sposób na sprawdzenie teorii w praktyce, ale również pewnego rodzaju metoda weryfikacji, czy to, czego uczyli się przez ostatnie lata, naprawdę jest tym, co chcą robić przez resztę życia. Bardzo często, pierwsza praca w wyuczonym zawodzie otwiera inżynierom oczy na nowe możliwości. Jeżeli wracają oni na studia, niejednokrotnie wybierają kierunek inny, niż pierwotnie planowali.

3. Wyjazd za granicę

Trzecią możliwością po studiach jest wyjazd za granicę. Pensje wypłacane w euro czy funtach mogą wydawać się kuszące, ale jeżeli nie władasz biegle językiem obcym, bądź przygotowany na start znacznie poniżej swoich kompetencji czy kwalifikacji. Wielu inżynierów i magistrów podejmuje pracę na liniach produkcyjnych lub w zawodach w ogóle nie powiązanych z kierunkiem studiów. Na krótką metę może to być akceptowalne, ale czy po to uczyłeś się tyle lat, żeby teraz wykładać towar na półki w supermarketach? Masz przecież lepszą alternatywę.

4. Praca w Polsce

Po tym jak wielu Polaków wyjechało z kraju i skończył się wyż demograficzny, poziom bezrobocia znacząco się pomniejszył. Są takie miasta w Polsce, gdzie procent niezatrudnionych jest wyjątkowo niski, a popyt na wykwalifikowanych pracowników stale rośnie. W Bielsku-Białej, na przykład, wskaźnik bezrobocia wynosi zaledwie 3%, a miasto jest siedzibą wielu międzynarodowych koncernów produkcyjnych. Prężnie rozwija się też branża IT, więc pracodawcy stale konkurują ze sobą o inżynierów, oferując im atrakcyjne warunki pracy nawet bez znaczącego doświadczenia. Jeżeli szukasz szybkiego sposobu na dynamiczną karierę po studiach, miasto ma wiele do zaoferowania.

Zobacz aktualne oferty pracy dla inżynierów w Bielsku-Białej w zakładce Kariera.