Infografika zarobki inżyniera

Dobry fach w ręku i konkretna wiedza praktyczna to domena inżynierów, ale czy każda osoba z takim tytułem może liczyć po studiach na dobre wynagrodzenie? Jak poziom wykształcenia, staż zawodowy i miejsce zamieszkania wpływają na Twoje zarobki?

Województwo śląskie znajduje się w czołówce polskich województw, w których inżynier możne liczyć na wysokie zarobki. Jak w całym kraju można tu jednak zauważyć znaczące dysproporcje między inżynierem bez tytułu magistra, a tym, który ukończył studia magisterskie.Na podstawie danych z GUS i Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń w 2016 roku, w którym uczestniczyło blisko 150 tysięcy aktywnych zawodowo inżynierów, wynika, że Ci z tytułem magistra są w znacznie lepszej sytuacji.

Wynagrodzenia magistrów inżynierów w 2016 roku były o prawie 25% wyższe niż magistrów bez tytułu inżyniera. Co czwarty pracownik z tytułem magistra inżyniera zarabiał 8 000 zł, podczas kiedy zwykły magister musiał zadowolić się kwotą 6500 zł.

Branża IT znana jest z wysokich zarobków. Nikogo więc nie będzie dziwić to, że spośród stanowisk zajmowanych przez inżynierów najwyższymi płacami wyróżniały się właśnie te związanie z branżą wysokich technologii. Inżynier specjalizujący się w procesach chemicznych na tle inżyniera oprogramowania zarabia prawie o połowę mniej, ale nadal w granicach średniej krajowej.

Wprawdzie najwięcej magistrzy inżynierowie zarabiają w stolicy, ale województwo śląskie znajduje się w czołówce regionów, w których ta grupa zawodowa możne liczyć na wysokie wynagrodzenie. Porównując wysokość zarobków pomiędzy miastami, warto też wziąć pod uwagę koszty utrzymania, bo okazuje się, że ma to bardzo istotny wpływ na standard życia. Na przykład, w Bielsku-Białej zarobisz mniej niż w Warszawie, ale ceny kupna i wynajmu mieszkań są tu znacząco niższe niż w stolicy, dzięki czemu więcej pieniędzy zostaje w Twojej kieszeni.

Nie ma co ukrywać, że zarobki wśród inżynierów zależne są nie tylko od samego tytułu, ale przede wszystkim od stażu, doświadczenia, posiadanych kwalifikacji i poziomu nasycenia rynku. W miastach takich jak Bielsko-Biała, gdzie to pracodawcy zmagają się z niedoborami wykształconej kadry technicznej, możesz wybierać spośród wielu ofert pracy, szukając tej, która najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom.

Aktualne oferty pracy w Bielsku-Białej możesz znaleźć między innymi w zakładce Kariera.

Infografika zarobki inżyniera