Jaskinie w okolicach Bielska

Czy wiesz, że w granicach administracyjnych Bielska-Białej znajduje się aż 17 szczytów górskich! Miasto od zawsze przyciąga miłośników turystyki górskiej, którzy przyjeżdżają tutaj, by spacerować po zalesionych wzgórzach łatwo dostępnymi szlakami turystycznymi. Okazuje się jednak, że pod ich stopami kryją się również liczne jaskinie, groty i podziemne korytarze w większości wciąż jeszcze nie odkryte.

Kilka miesięcy temu speleolodzy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Ochrony Jaskiń „Grupa Malinka” odkryli cztery nieznane dotąd jaskinie, z których największa, nazwana Jaskinią Żółtodzioba, ma 100 metrów długości i 15 metrów głębokości.

Groty są zlokalizowane w granicach administracyjnych miasta Bielska-Białej, ale ich dokładna lokalizacja na razie utrzymywana jest w tajemnicy ze względu na osuwające się kamienie i ryzyko doznania uszczerbku na zdrowiu przez mniej doświadczonych grotołazów.

Bezpieczne jest za to wirtualne zwiedzanie Jaskini Żółtodzioba. Dzięki współpracy Lokalnej Organizacji Turystycznej „Beskidy”, „Grupy Malinka” i studenckiego koła naukowego „RESET” działającego na terenie Akademii Techniczno-Humanistycznej powstały już materiały kartograficzne i wirtualny spacer, dzięki któremu możesz zobaczyć charakterystyczny, wiszący obelisk żądło o rozmiarach niespotykanych dotychczas w jaskiniach beskidzkich, a także nacieki i mostki skalne.

Najciekawsze jaskinie Podbeskidzia

Początkującym grotołazom poleca się dołączenie do jednego z lokalnych klubów speleologicznych oraz podnoszenie swoich umiejętności na kursach i wspólnych wyprawach. Możesz również zwiedzić kilka okolicznych jaskiń z przewodnikiem.

1. Jaskinia na Trzech Kopcach

Jedna z najdłuższych w polskich Karpatach Fliszowych mierząca ok. 1200 metrów długości, w której można zobaczyć dwa gatunki nietoperzy: podkowca małego i nocka dużego (największego nietoperza żyjącego w Polsce).

2. Jaskinia Salmopolska

W czasie opadów w jaskini płynie podziemny strumyk. Najciaśniejszym miejscem w jaskini jest otwór, więc jeśli uda Ci się go pokonać, dalsze zwiedzanie będzie przyjemnością.

3. Jaskinia Malinowska

Jaskinia ma bogatą historię. Jak przekazują podania ludowe, służyła juz husytom jako kryjówka i miejsce nabożeństw, a w XVI i XVII wieku ewangelikom (wówczas prześladowanym na Śląsku). Na początku XIX wieku miała być kryjówką bandy zbójników Andrasza (Ondraszka). Obecnie jej zwiedzanie jest utrudnione z powodu braku drabin.

Więcej pomysłów na aktywny wypoczynek w Bielsku-Białej znajdziesz w zakładce Sport.