praca dla inżynierów

Żeby dostać dobrą pracę trzeba mieć 25 lat, skończone trzy kierunki studiów i minimum dziesięć lat doświadczenia zawodowego – na pewno słyszeliście to stwierdzenie. Jednak zdobycie doświadczenia w trakcie studiów czy nawet po ich ukończeniu nie jest wcale takie trudne – wszystko dzięki programom stażowym i praktykom. Czy młodzi Polacy korzystają z tej możliwości i jak wypadają na tle rówieśników z Europy?

Prawie połowa z wyższym wykształceniem

Wśród polskich dwudziestosześciolatków wyższym wykształceniem pochwalić się może 42,5% kobiet oraz 31,8% mężczyzn. To dobry wynik – podobnie sytuacja kształtuje się między innymi w Hiszpanii, we Włoszech i na Malcie. Na Litwie odsetek kobiet z wyższym wykształceniem wynosi aż 62,6%, widać tu jednak sporą dysproporcję między kobietami a mężczyznami. Zdecydowanie wyróżnia się za to Cypr – tutaj wyższe wykształcenie ma aż 68,8% kobiet i 48,6% mężczyzn. Cypryjczycy przodują również pod względem zainteresowania młodych osób stażami i praktykami.

Młody Cypryjczyk idzie na staż. A Polak?

Aż 83% mężczyzn i 94% kobiet w wieku od 25 do 29 lat na Cyprze korzysta z praktyk i programów stażowych. To zdecydowanie zawyża europejską średnią, która wynosi odpowiednio 50% dla mężczyzn i 47% dla kobiet. W dużej mierze wynika to zapewne ze specyfiki cypryjskiej gospodarki i wysokiego bezrobocia. W 2016 roku pod względem stopy bezrobocia Cypr uplasował się bowiem na niechlubnym trzecim miejscu w Unii Europejskiej, tuż za Grecją i Hiszpanią, z bezrobociem na poziomie 14,1%. Na drugim końcu skali znalazły się Malta i Litwa. Polska z kolei plasuje się gdzieś pośrodku – ze staży i praktyk korzysta u nas 30% mężczyzn i 47% kobiet w wieku od 25 do 29 lat. Z czego to wynika?

Staż, czyli „przynieś, podaj, pozamiataj”?

Wśród wielu młodych Polaków wciąż panuje przekonanie, że stażysta to osoba odpowiedzialna za poranne parzenie kawy. Tymczasem dobrze zorganizowane praktyki czy staż, z jasno nakreślonym planem i opiekunem pilnującym jego wykonania oraz wprowadzającym stażystę w realia danej firmy, są idealnym startem w przyszłość. Okazuje się bowiem, że w trakcie rekrutacji wiele firm w pierwszej kolejności zaprasza do pracy właśnie swoich byłych praktykantów i stażystów. Warto zatem nie tylko zdecydować się na podjęcie stażu lub praktyki, ale też zrobić wszystko, by pokazać się potencjalnemu pracodawcy z jak najlepszej strony.

praca dla inżynierów

Zdobądź doświadczenie w górach

             Firmy z Bielska-Białej oferują wiele możliwości podjęcia wakacyjnych staży dla studentów. Przekonaj się, jakie umiejętności możesz rozwinąć, decydując się na udział w stażach i praktykach w Bielsku-Białej.