Enduro Trails

Jeżeli jazda na rowerze jest tym, co pozwala Ci naładować baterie po ciężkim tygodniu i wywołuje uśmiech na twarzy, Bielsko-Biała będzie idealnym wyborem na miejsce do życia. Miasto to przez wielu uznawane jest za polską stolicę enduro, czyli trochę trudniejszej odmiany kolarstwa górskiego, jednak każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Dla małych i dużych 

W pogodny dzień na bielskich Błoniach i stoku Koziej Góry wręcz roi się od rowerzystów. Kobiety i mężczyźni, młodzi i ci trochę starsi, a nawet całe rodziny z dziećmi przyjeżdżają tu z całej Polski, by poznać urok wijącego się jak wąż Twistera albo sprawdzić swoje umiejętności na słynnych korzeniach na Starym Zielonym. Wpływ na wyjątkowy charakter tego miejsca ma też świetna atmosfera, którą tworzą sami kolarze. Nawet jeśli nikogo tu nie znasz, to szybko znajdziesz towarzystwo. Pogaduchy na podjeździe, wymiana doświadczeń z trasy, pomoc w razie awarii, a na koniec dzielenie się wrażeniami ze zjazdu – to wszystko jest tu na porządku dziennym. W chwilach, kiedy nie jeździsz, możesz nabrać sił korzystając z bogatej infrastruktury na Błoniach. Nie masz roweru? Wypożycz go w jednej z pobliskich wypożyczalni. Twoja rodzina nie jeździ na rowerach? Żaden problem – na ogromnym placu zabaw na pewno nie będzie się nudzić!

Siła Budżetu Obywatelskiego

Obecnego kształtu kompleks nabrał w trzech etapach, z czego dwa sfinansowane były z Budżetu Obywatelskiego a trzeci – na górze Szyndzielni – z budżetu miasta. Obecnie w skład Enduro Trails wchodzi jedenaście tras o różnym charakterze i stopniu trudności. Dwie z nich – Stefanka i Cyganka – świetnie nadają się dla kolarzy stawiających swoje pierwsze kroki w tym spocie oraz dzieci. Siedem – cztery na Koziej Górze i trzy na Szyndzielni – wymaga zdecydowanie więcej umiejętności i odpowiedniego sprzętu. To w większości naturalne, wąskie ścieżki, najeżone korzeniami i kamieniami, wzbogacone o niewielkie bandy czy skocznie. Na początku tego roku do użytku oddano również trasę podjazdową, dzięki której zdobywanie kolejnych metrów przewyższenia jest znacznie ciekawsze i przyjemniejsze niż dotychczas. Prawdziwą perełką i wizytówką kompleksu jest jednak Twister – zbudowana od podstaw trasa o długości ponad czterech kilometrów. Twister to gładka nawierzchnia, szerokie i głębokie bandy oraz sporo różnej wielkości muld. Na tej trasie poradzi sobie każdy i każdy będzie się świetnie bawić – bez względu na wiek, umiejętności i rodzaj czy klasę posiadanego sprzętu. W planach twórców kompleksu jest połączenie Szyndzielni z Kozią Górą trasą o podobnym charakterze. Miłośnicy Enduro Trails nie mają wątpliwości – taka trasa będzie spełnieniem marzeń.

Nie tylko trasy

Na Enduro Trails warto przyjechać nie tylko po to żeby pojeździć. Kilka szkół prowadzi tutaj szkolenia techniki jazdy – możesz więc nauczyć się podstaw jazdy na rowerze po górach albo udoskonalić swoje dotychczasowe umiejętności. Twórcy kompleksu organizują również zawody enduro. W tym roku zaplanowano aż trzy edycje, z czego jedna, 24 i 25 czerwca, wchodzi w skład międzynarodowego cyklu Central European Enduro. Nawet jeśli nie czujesz się na siłach, by wziąć udział w ściganiu, warto pojawić się na trasie zawodów i zobaczyć, jak jeżdżą najlepsi zawodnicy enduro w kraju!

To co, masz jeszcze jakieś wątpliwości czy warto zabrać rower do Bielska-Białej?

Znasz już trasy Enduro, a także 3 sposoby na zregenerowanie sił po pracy. Więcej pomysłów na aktywny wypoczynek w Bielsku-Białej znajdziesz w zakładce Sport.