Lotnictwo Bielsko

Na niebie nad Bielskiem-Białą dominują szybowce. Nic w tym dziwnego – bielskie lotnictwo jest z nimi związane niemal od zawsze.

Osiemdziesiąt lat tradycji

Bielska Szkoła Lotnicza powstała w 1936 roku na terenie nowego lotniska w Aleksandrowicach, jednak pierwsze pokazy lotniczo-szybowcowe odbyły się tu już w roku 1934. Jedną z atrakcji był wówczas tak zwany “pociąg szybowcowy”, czyli szybowce holowane przez samoloty, który przybył aż z Lwowa. Do roku 1945 Szkoła wykształciła rzesze pilotów szybowców oraz zorganizowała liczne pokazy. W 1945 roku powstał – istniejący do dzisiaj – Aeroklub Bielsko-Bialski. Obecnie posiada on sekcje samolotową, spadochronową, mikrolotową, modelarską oraz właśnie szybowcową. Dzięki organizowanym przez sekcję kursom dla pilotów szybowców trzeciej klasy oraz lotom widokowym każdy może poznać uczucie szybowania po niebie oraz spojrzeć na miasto i Beskidy z nieco innej perspektywy.

Windą do nieba

W 2016 roku Aeroklub dzięki Budżetowi Obywatelskiemu wzbogacił się o nowoczesną wyciągarkę szybowcową. To urządzenie znacznie ułatwiło funkcjonowanie sekcji szybowcowej i zmniejszyło koszty jej funkcjonowania, a dzięki temu również koszty szkoleń. W ten sposób osoby, dla których do tej pory szkolenie było zbyt drogie, teraz mają większe szanse na realizację swojej lotniczej pasji. Co ciekawe, na zakupie wyciągarki zyskali również okoliczni mieszkańcy i… rowerzyści. Zmniejszenie ilości samolotów holujących szybowce oznacza dla mieszkańców mniej hałasu. Jednocześnie dzięki wymianie terenów pomiędzy Aeroklubem i miastem przy lotnisku mogła powstać nowa ścieżka rowerowa.

Czas na piknik!

Aeroklub Bielsko-Bialski regularnie organizuje również Pikniki Lotnicze, które przyciągają rzesze mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości. Liczne atrakcje obejmują między innymi loty widokowe i pokazy lotnicze, z wykorzystaniem zarówno samolotów silnikowych, jak i szybowców. Najbliższy – czternasty już – Piknik Lotniczy odbędzie się w Bielsku-Białej w pierwszy weekend września. Miłośnicy lotnictwa – tam trzeba być!