Bielsko-Biała murale

Spacerując ulicami Bielska-Białej nietrudno natknąć się na elementy ulicznej sztuki. W mieście aktualnie znajdziemy ponad dwadzieścia stworzonych legalnie artystycznych murali.

Skromne początki

Historia współczesnych artystycznych murali w Bielsku-Białej sięga roku 1997. Wówczas pod wiaduktem przy ulicy PCK powstał malowidło autorstwa Dariusza Gierdala, zatytułowane “Primavera”. Mural przetrwał kilka lat, w końcu jednak został przykryty twórczością innych streetartowców i grafficiarzy. Kolejne murale pojawiały się na fasadzie galerii BWA. W latach 2000-2001 ścianę galerii zdobił “Maus” Wilhelma Sasnala. Siedem lat później galerii powstały tam murale autorstwa duetu Twożywo oraz Karoliny Zdunek. Te, w odróżnieniu od “Mausa”, przetrwały do dzisiaj, podobnie jak mural Joanny Stańko w pobliżu placu Żwirki i Wigury. Losy “Mausa” podzielił natomiast mural Leona Tarasiewicza, który zdobił w latach 2009-2012 ścianę przy galerii handlowej na ulicy gen. Bora-Komorowskiego.

Przełomowy rok 2014

W roku 2014 ruszył projekt “oBBraz miasta”, w ramach którego powstało kilka kolejnych murali, tworzonych początkowo przez artystów lokalnych, a w kolejnych edycjach przez uznanych twórców z innych części kraju. Zapoczątkował on boom na murale – kolejne malowidła powstawały w ramach projektów takich jak “Beyond Time/ Poza czasem”, “Bielsko-Biała to plac zabaw” oraz z inicjatywy Muzeum Historycznego czy Fundacji Klamra.

Spacer szlakiem murali

W sierpniu galeria BWA zorganizowała spacer szlakiem bielskich murali, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wybrać się na taką przechadzkę samemu. Większość murali znajduje się w obrębie centrum miasta. Każdy reprezentuje inny styl – jedne są pełne żywych kolorów, drugie stonowane. Niektóre nawiązują do historii, inne łączą elementy folklorystyczne ze światem sennych marzeń i fantazji. Wszystkie razem ożywiają miasto i dodają mu kolorytu.