Bielsko-Biała sport

Najbliższe zawody na orientację odbędą się w Bielsku-Białej 21 września. Zawody mają mieć charakter rodzinny – do startu dopuszczeni będą zarówno dorośli, jak i dzieci.

Ale o co chodzi?

Na czym polega ta dyscyplina? W dużym uproszczeniu jest to bieg, w którym przed dotarciem do mety należy zaliczyć określone punkty kontrolne. Każdy z zawodników biorących udział w takim biegu otrzymuje od organizatorów mapę z zaznaczonymi punktami  indywidualnie ustala swoją trasę. Liczy się tylko to, by zaliczyć wszystkie punkty kontrolne – kolejność może być dowolna lub wyznaczona przez organizatorów – i dotrzeć do mety w jak najkrótszym czasie. O zwycięstwie decyduje więc nie tylko siła nóg, ale też odpowiednia strategia i zmysł orientacji. Takie biegi często odbywają się na przykład w lasach, ale i przestrzeń miejska doskonale sprawdza się jako miejsce ich organizacji.

Odrobina historii

Pierwszy bieg na orientację odbył się w Norwegii już w 1897 roku. Składał się z trzech punktów rozmieszczonych na dystansie 19,5 kilometrów. Prawdziwy rozwój tej dyscypliny w Skandynawii zaczął się po I wojnie światowej. Do Polski biegi na orientację dotarły na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. W 1967 roku Polska dołączyła do  Międzynarodowej Federacji Sportów na Orientację, a w 1970 roku nasz kraj zadebiutował na Mistrzostwach Świata w tej dyscyplinie, organizowanych w NRD. W 1989 roku powstał Polski Związek Biegów na Orientację, który w 2006 roku przemianowano – ze względu na rosnącą popularność dyscyplin orientacyjnych związanych z kolarstwem i narciarstwem – na Polski Związek Orientacji Sportowej.

Gdzie spróbować?

Najbliższe zawody na orientację odbędą się w Bielsku-Białej 21 września. Zawody mają mieć charakter rodzinny – do startu dopuszczeni będą zarówno dorośli, jak i dzieci. Dodatkową atrakcją może być natomiast fakt, że rozgrywane będą nocą – start zaplanowano na godzinę 19.00. Areną zmagań będą okolice Bulwarów Straceńskich. Serdecznie polecamy każdemu, kto chce się poczuć jak odkrywca i zmierzyć w zawodach, w których umiejętność czytania mapy ma ogromne znaczenie.