Bilesko-Biała

Zima coraz bliżej, ale w Bielsku-Białej w listopadzie i tak będzie gorąco! Szykuje się między innymi święto fanów jazzu, nie lada gratka dla miłośników malarstwa i festiwal filmu dokumentalnego.

  1. BIENNALE MALARSTWA BIELSKA JESIEŃ 2017 (10 listopada – 31 grudnia)

Aż 194 prace autorstwa 69 twórców będzie można zobaczyć podczas czterdziestej trzeciej już Bielskiej Jesieni. Zostały one wybrane przez jurorów spośród prawie trzech tysięcy prac, nadesłanych przez siedmiuset artystów! Podczas wernisażu, 9 listopada, poznamy nazwiska zwycięzców Biennale. Od 10 listopada wystawy otwarte będą dla zwiedzających. Po raz pierwszy w historii biennale wystawa finałowa prezentowana będzie w Galerii Bielskiej BWA oraz w kameralnych salach XIX-wiecznej, neorenesansowej Willi Sixta  przy ulicy Mickiewicza. Wstęp na obie wystawy jest bezpłatny.

 

  1. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie

To jeden z największych i najstarszych festiwali festiwali filmowych o prawach człowieka – organizowany jest od 2001 roku. Do Bielska-Białej zawita już po raz dziewiąty. Wśród prezentowanych filmów zobaczymy dwa polskie: “Trzy rozmowy o życiu” Julii Staniszewskiej i “Punkt wyjścia” Michała Szcześniaka, który będzie prezentowany z audiodeskrypcją. Festiwal w Bielsku-Białej gościł będzie 11 i 12 listopada, w galerii BWA.

 

  1. JAZZOWA JESIEŃ W BIELSKU-BIAŁEJ

Po raz piętnasty nasze miasto zmieni się w polską – a może i światową – stolicę jazzu. Między 14 a 19 listopada na scenie Bielskiego Centrum Kultury wystąpią między innymi Jan Garbarek Group feat. Trilok Gurtu, Tarkovsky Quartet, Tomasz Stańko i David Virelles oraz The Buck Clayton Legacy Band.