Bielsko-Biała

Aż 194 prace autorstwa 64 artystów podziwiać będzie można podczas wystawy finałowej 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Pięćdziesiąt lat tradycji

Początki Bielskiej Jesieni sięgają lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. W roku 1962 odbył się Przegląd malarstwa, grafiki i rzeźby o charakterze ogólnopolskim. Charakter wystawy zmienił się w 1968 z interdyscyplinarnego na malarski, przyjęła ona też wtedy obowiązującą aż do 1994 roku nazwę Ogólnopolskiej Wystawy Malarstwa „Bielska Jesień”. W latach 1995-2003 nosi nazwę Ogólnopolski Konkurs Malarstwa „Bielska Jesień”, którą następnie zmieniono na obowiązujące do dziś Biennale Malarstwa Bielska Jesień. Zmieniała się również formuła “Jesieni”. Pierwsze dwie edycje były przeglądami, dopiero w 1965 roku wprowadzono konkurs. Do 1995 roku wystawa odbywała się corocznie, obecnie natomiast odbywa się w cyklu dwuletnim.

Najlepsze prace zostaną w BWA

Na tegoroczny konkurs aż siedmiuset artystów nadesłało 2.989 prac. Wyłonienie spośród nich 194, które trafiły do drugiego etapu, a ostatecznie na wystawę finałową, było dla jury nie lada wyzwaniem. Na zwycięzcę konkursu czekają Grand Prix – Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Nagroda Dyrektora Galerii Bielskiej BWA, o łącznej wartości 30 tysięcy złotych oraz organizacja indywidualnej wystawy twórczości. Przewidziano również nagrody dla zdobywców drugiego i trzeciego miejsca oraz pięć wyróżnień. Co ważne z punktu widzenia bielskich miłośników malarstwa, trzy najlepsze prace wzbogacą Kolekcję Sztuki Galerii Bielskiej BWA, przechodząc na własność Galerii.

Malarstwo w zabytkowych przestrzeniach

Prace zakwalifikowane do wystawy finałowej podziwiać można aż do końca roku. Prezentowane są w Galerii Bielskiej BWA oraz – po raz pierwszy – w zabytkowych przestrzeniach Willi Sixta przy ulicy Adama Mickiewicza 24i. Wstęp na wystawę jest bezpłatny, a czynna jest ona codziennie od godziny 10.00 do 18.00.