Praca bb

Odpowiedni ubiór na rozmowę kwalifikacyjną – niby oczywista kwestia, ale w czasie upałów czy mroźnych bądź deszczowych dni może sprawić kłopot.

Podstawowe zasady

O tym, że ubiór na rozmowę kwalifikacyjną powinien być schludny chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Zwrócić trzeba uwagę na wszystkie jego elementy – zarówno odzież, jak i na przykład obuwie. Ważne, by ubiór był dobrany odpowiednio do stanowiska, o które się ubiegamy. Nie na każdą rozmowę trzeba iść w garniturze czy eleganckim kostiumie. O więcej luzu można sobie pozwolić kandydując na stanowisko na przykład w branży kreatywnej.

Pamiętaj, że nie idziesz na plażę

Nawet przy wysokich temperaturach należy pamiętać, że rozmowa ma charakter formalny i taki powinien być też nasz strój. Zapomnijmy o krótkich spodenkach i zbyt krótkich spódniczkach czy głębokich dekoltach. Niedopuszczalne są też buty odkrywające palce i pięty. Dobrym wyborem zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, będą lekkie i przewiewne długie spodnie – na przykład lniane. Decydując się na koszulę pamiętajmy, by była jednolita – wielokolorowe i wzorzyste koszule zostawmy na plażę. Możemy natomiast wybrać koszulę z krótkim rękawem, pod warunkiem, że zapniemy ją odpowiednio wysoko. Jeżeli nie aplikujemy na bardzo wysokie stanowisko możemy zrezygnować z krawata. Natomiast panie decydując się na założenie spódnicy nie powinny rezygnować z rajstop.

Zasady obowiązujące zimą

Zimą z kolei problematyczna może być odzież wierzchnia i dodatki mające zapewnić nam komfort termiczny, gdy przebywamy na świeżym powietrzu – czapki, szaliki, rękawiczki. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, zostawmy je w recepcji czy szatni. Wchodzenie na rozmowę w kurtce i szaliku jest nieeleganckie i problematyczne – musimy się rozebrać, pojawia się problem co zrobić ze zdjętą odzieżą. Warto przyjść na taką rozmowę kilka minut wcześniej i doprowadzić się do porządku – poprawić zmierzwione pod czapką włosy, wyprostować koszulę. Koniecznie zadbajmy o buty – otrzepmy je z błota czy śniegu i wyczyśćmy.