Jazzowa jesień

Już po raz piętnasty Bielsko-Biała stanie się na pewno polską, a być może nawet europejską, stolicą jazzu. Wszystko za sprawą festiwalu Jazzowa Jesień 2017, który potrwa od 14 do 19 listopada.

Na europejskim poziomie

Ranga Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej znacznie wykracza poza ramy krajowe – to jeden z najważniejszych festiwali w całej Europie. Od lat przyciąga gwiazdy światowego formatu, a o wysoki poziom i bogaty, różnorodny program dba dyrektor artystyczny festiwalu i wybitny muzyk jazzowy Tomasz Stańko. Do tej pory w Bielsku-Białej gościły między innymi takie tuzy jazzu, jak Chick Corea, Gary Burton, Oregon, Manu Katche, Cecil Taylor, Pharoah Sanders czy John Scofield. Również podczas tegorocznej edycji Jazzowej Jesieni nie zabraknie muzyki z najwyższej półki.

Festiwal pełen gwiazd

O mocne otwarcie tegorocznego festiwalu zadba Jan Garbarek Trio w towarzystwie Triloka Gurtu. W następnych dniach wystąpią między innymi niezaprzeczalna legenda nowoczesnego jazzu Dave Holland czy niemiecko-francuski Tarkovsky Quartet. Występ Chris Potter trio w towarzystwie Reubena Rogersa i Erica Harlanda określany jest jako “spotkanie na jednej scenie trzech wyrazistych indywidualności i jednych z najmocniejszych graczy współczesnej sceny jazzowej”. Do Bielska-Białej zawitają również przedstawiciele młodego pokolenia muzyków jazzowych – Alexi Tuomarila, zaliczany do najlepszych pianistów europejskiej sceny jazzowej, pochodzący z Armenii młody pianista Tigran Hamasyan i będący uosobieniem muzycznego ducha Nowego Jorku David Virelles. Podczas dwuczęściowego koncertu swój premierowy materiał zaprezentuje dyrektor artystyczny festiwalu Tomasz Stańko. Na zakończenie widzowie zobaczą natomiast koncert jazzu tradycyjnego w wykonaniu The Buck Clayton Legacy Band. Szykuje się kolejny wyjątkowy tydzień w naszym mieście – tym razem pod znakiem dobrej muzyki!