Tour de Pologne

Bielsko-Biała znalazło się wśród najpiękniejszych miast tegorocznego Tour de Pologne. Zostaliśmy nagrodzeni w kategorii “miasto premii”, pokonując Olkusz i Siemianowice Śląskie.

Po niemal dwudziestu latach

Ostatni raz największy wyścig kolarski w Polsce zawitał do Bielska-Białej w roku 1998. Wówczas miasto to było miejscem startu etapu prowadzącego do Zakopanego. Po prawie dwudziestu latach przerwy Tour powrócił do Bielska-Białej 31 lipca 2017 roku. Trasa etapu wiodła z Jaworzna do Szczyrku. W centrum Bielska-Białej, koło Placu Chrobrego, ustawiono tak zwaną premię. Już od rana na Placu Chrobrego gromadziły się tłumy kibiców, dla których przygotowano szereg atrakcji dodatkowych. Kolarzom kibicowano jednak nie tylko w okolicach Zamku Sułkowskich i Teatru Polskiego, ale na całej trasie, prowadzącej głównymi ulicami miasta.

 

Najładniejsze miasto premii

Po zakończeniu wyścigu miasto znalazło się – obok Olkusza i Siemianowic Śląskich – w gronie nominowanych w konkursie na najpiękniejsze miasto Touru w kategorii “miasta premii”. 9 listopada w sali biznesowej Areny Zabrze odbyła się konferencja podsumowująca konkurs. Okazało się, że w kategorii “miasta premii” najwyżej oceniono właśnie Bielsko-Białą. Laureatów wyłoniła specjalna kapituła, w składzie której znaleźli się między innymi Czesław Lang, były kolarz Bartosz Husarski czy dyrektor TVP Sport Marek Szkolnikowski. Jak powiedział podczas gali Czesław Lang, kapituła oceniała wszystkie aspekty wychodzące poza sport – wystrój miasta, różnego rodzaju atrybuty kolarskie gdzieś w pubach czy na ulicach. Obserwowano również zaangażowanie i reakcje kibiców. Ta nagroda to dla Bielska-Białej ogromne wyróżnienie ale również szansa. Być może na kolejną wizytę tak ważnego wydarzenia, jakim jest Tour de Pologne, bielszczanie nie będą musieli czekać przez kolejne dwadzieścia lat.