Czy Bielsko-Biała zostanie miastem partnerskim brytyjskiego Oksfordu? Są na to szanse – Oksford szuka właśnie miasta partnerskiego, a tamtejszy Urząd Miejski przygotował ankietę, w której każdy może zaproponować swojego kandydata. Przesłanek za tym, by wybrać Bielsko-Białą nie brakuje!

Nie tylko edukacja

Oksford znany jest przede wszystkim ze względu na tamtejszy uniwersytet, będący najstarszym anglojęzycznym uniwersytetem świata. W mieście znajduje się także najstarsze muzeum Wielkiej Brytanii, Ashmolean Museum, oraz jedna z najstarszych i największych bibliotek w kraju, Bodleian Library. To malownicze miasteczko jest także siedzibą fabryki MINI, niegdyś należącej do Morris Motor Company. Obie strony dostrzegają tu spore podobieństwo. “Oksford produkuje Mini, Bielsko-Biała Fiaty” – napisano niedawno na fanpage’u Urzędu Miasta Oksfordu, pytając jednocześnie, czy nasze miasto powinno zostać partnerem Oksfordu. Na podobieństwo wynikające z produkcji małych samochodów zwrócił uwagę również zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński, zachęcając bielszczan do wypełniania ankiety.

Połączone akcją charytatywną

Oba miasta symbolicznie połączyła wiosną tego roku akcja charytatywna OX2BB. Trzech rowerzystów – dwóch Polaków i Brytyjczyk – wystartowało z Oksfordu i pokonało trasę do Bielska-Białej. Wszystko w szczytnym celu, którym była zbiórka pieniędzy na leczenie pochodzącej z naszego miasta Oliwki, cierpiącej na rozszczep kręgosłupa. Akcję wsparli mer Oksfordu oraz prezydent Bielska-Białej, a na finał przejazdu przygotowano na bielskim Placu Chrobrego oficjalne powitanie kolarzy.

Tylko siedem pytań

Aby zwiększyć szanse Bielska-Białej na zyskanie nowego partnera wystarczy wypełnić ankietę. Składa się ona z siedmiu pytań, należy zaproponować w niej kandydata na miasto partnerskie Oksfordu i uzasadnić wybór.