Nie jest tajemnicą, że na terenie Bielska-Białej brakuje rąk do pracy. Takie sygnały docierają do Urzędu Miejskiego ze strony wszystkich przedsiębiorstw już od kilku lat. Odpowiedzią na ten problem jest kampania „Kariera w górach”, która w tym roku po raz kolejny ma kusić inżynierów i absolwentów kierunków technicznych do podjęcia pracy w Bielsku-Białej.

W czym leży problem?

W całym Bielsku-Białej działa kilkanaście dużych zakładów produkcyjnych, np. z branży automotive i informatycznej. Choć nie brakuje w nich miejsc pracy, to inżynierów wciąż brakuje.

Dariusz Walica, dyrektor Centrum Inżynieryjnego spółki ZF z branży automotive wskazuje jako główny powód braku inżynierów niesprawnie działające szkolnictwo wyższe, które kształci wciąż za mało inżynierów na kierunkach takich jak energetyka, elektryka, elektronika, a to właśnie te kierunki są powszechnie uznawane za przyszłościowe.

W tych dziedzinach widać w Bielsku-Białej bardzo mocny niedobór kandydatów. Przykładowo, w Centrum Inżynieryjnym spółki ZF z branży automotive, deficyt to około 20-30 inżynierów oprogramowania.

 

Bielscy pracodawcy widzą korzyści kampanii

Chociaż sposobów na dotarcie do potencjalnego pracownika jest wiele, to wsparcie ze strony Urzędu Miejskiego w postaci kampanii ,,Kariera w górach” pozwala na budowanie pozytywnego wizerunku miasta, a młodzi ludzie niekoniecznie znający jego walory są lepiej uświadomieni w kontekście rozwoju swojej kariery zawodowej w Bielsku-Białej.

W poprzedniej edycji kampanii promocyjnej, wszystkich pracodawców, którzy brali w niej udział było prawie 30. To przede wszystkim firmy z branży motoryzacyjnej oraz IT.  W tym roku każdy przedsiębiorca borykający się z problemem niedoboru inżynierów w swojej firmie może się zgłosić, by dołączyć do kampanii.

 

Co zrobić by dołączyć do kampanii?

Pracodawcy z terenu Bielska-Białej prowadzący aktualnie rekrutacje na stanowiska inżynierów, zainteresowani przystąpieniem do kampanii mogą przesyłać swoje znaki firmowe wraz z krótkim opisem firmy i linkiem do aktualnych ofert pracy na adres wrg@um.bielsko.pl.