Rozmowa o pracę może być stresującym przeżyciem. To oczywiste – od tego, jak wypadniemy zależy nasza przyszłość. Zbyt duży stres może mieć negatywny wpływ na przebieg spotkania. Jak sobie z nim poradzić? Mamy kilka prostych sposobów!

Trenuj

Warto przygotować się do rozmowy, przeprowadzając jej symulację. Zastanów się nad odpowiedzią na pytania, które na rozmowie z pewnością padną – na przykład o motywację do aplikowania na dane stanowisko czy oczekiwania finansowe. Ćwiczyć możesz przed lustrem albo prosząc kogoś bliskiego, by odegrał rolę rekrutera. Ważne, by nie przygotowywać sobie gotowych formułek. Wystarczy, że zapomnisz jednego słowa z wykutej na blachę odpowiedzi i cała rozmowa może nieoczekiwanie przybrać zły obrót.

Przygotuj się merytorycznie

Celem rozmowy jest zrobienie jak najlepszego wrażenia na rekruterze. Wymaga to również przygotowania merytorycznego. Przed rozmową zrób odpowiednie rozeznanie, czym zajmuje się firma, do której aplikujesz. Może wydawać się to oczywiste, ale doświadczenie pokazuje, że nie wszyscy kandydaci przywiązują wagę do podstawowego researchu.

Zadbaj o odpoczynek

Przygotowanie jest istotne, ale przed rozmową warto zadbać też o chwilę tylko dla siebie. Odpowiednio zrelaksowana osoba na pewno będzie miała mniej problemów, by stawieć czoła czekającym wyzwaniom. Nie warto do ostatniej chwili przygotowywać się do rozmowy i przerabiać wszelkich możliwych scenariuszy. Lepiej sięgnij po książkę, ulubiony serial albo idź pobiegać. Odprężysz się i na rozmowę pójdziesz w zdecydowanie lepszym nastroju!

Weź głęboki oddech

Może to zabrzmieć banalnie, ale ćwiczenia oddechowe naprawdę pomagają opanować nerwy! Kilka głębokich wdechów tuż przed wejściem na rozmowę na pewno pomoże opanować drżenie rąk czy suchość w gardle. Odpowiednie techniki oddychania bez trudu znajdziesz w internecie.

 

Mamy nadzieję, że dzięki tym prostym krokom do kolejnej rozmowy przystąpisz bez niepotrzebnych nerwów i dostaniesz wymarzoną pracę!