Kariera w górach

O urokach Bielska-Białej nie trzeba chyba przekonywać nikogo, kto miał okazję obcować z tym miastem. Tym, co ma niewątpliwy wpływ na jego atrakcyjność z pewnością są okoliczne góry i ciekawa architektura.

Miasto z górami

Wiedzą o tym doskonale twórcy albumu „Miasto z górami. Bielsko-Biała i Beskidy”. Jak sami piszą, Bielsko-Biała jest “jednym z nielicznych w Europie miast posiadających w swych granicach szczyty górskie, rozległe kompleksy leśne i obszary dzikiej przyrody. Z siedemnastoma szczytami w granicach miasta, z wodami rzeki Białej i jeziora Wielka Łąka, zdumiewa bujnością natury. Zadziwia przy tym bogactwem zabytków tworzących harmonijną jedność z otaczającym krajobrazem.” Autorzy albumu zwracają również uwagę na nadanie Bielsku-Białej miana małego Wiednia. Wynika to z faktu, iż architekci odpowiedzialni za kształt wielu bielskich zabytków pochodzili z Austrii bądź czerpali inspiracje z  nurtów sztuki europejskiej.

Wysokie walory artystyczne

Piękno naszego miasta przedstawione we wspomnianym albumie doceniło jury 26. Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej pod przewodnictwem prof. dr hab. Janusza Zdebskiego, przyznając mu trzecie miejsce! W ocenie kierowano się przede wszystkim zawartością krajoznawczą oraz sposobem prezentacji walorów opisywanego terenu. Przyznając nagrodę albumowi o Bielsku-Białej, jury podkreśliło między innymi wyjątkową urodę albumu, jego dopracowanie edytorskie oraz wyjątkowe walory artystyczne zdjęć.

A my to mamy na wyciągnięcie ręki!

Takie publikacje oraz fakt ich docenienia przez ekspertów cieszą i udowadniają, że Bielsko-Biała jest atrakcyjnym miastem. Na szczęście my – mieszkańcy – nie potrzebujemy albumów, by się o tym przekonać. Czasem wystarczy po prostu wyjrzeć przez okno albo wybrać się na spacer po uroczych uliczkach centrum czy wycieczkę na Kozią Górę, Szyndzielnię lub Magurkę!