Czy rekruter sprawdzi Twojego Facebooka?

Nie wyobrażamy sobie życia bez mediów społecznościowych. Szukając pracy warto jednak przyjrzeć się temu, jak wygląda nasze konto chociażby na Facebooku. Możemy być bowiem pewni, że rekruter lub przyszły pracodawca na nie zajrzy.

Uważaj, co publikujesz

Wbrew temu, co wydaje się wielu użytkowników, Facebook nie jest najlepszym miejscem do chwalenia się swoim życiem prywatnym. Nasz profil może być kopalnią wiedzy na nasz temat również dla osób, których nigdy nie widzieliśmy na oczy. Dotyczy to też tych, do których wysłaliśmy CV. Statusy typu “szlachta nie pracuje”, żarty z zaległości w pracy lub niechęci do poniedziałku czy krytykowanie aktualnego pracodawcy na pewno nie będą dobrze odebrane. Warto też uważać ze zdjęciami z imprez czy wypowiedziami mogącymi podchodzić pod hejt. Jeżeli osoba, od której zależy nasza zawodowa przyszłość, zobaczy je przed rozmową kwalifikacyjną, może wyrobić sobie wstępne zdanie na nasz temat. Podczas rozmowy może się okazać, że nie udało nam się zatrzeć tego złego pierwszego wrażenia.

 

Dbaj o prywatność

Na szczęście media społecznościowe pozwalają na ustawienie, kto ma widzieć nasze posty. Zaznaczając, że dany post ma być widoczny tylko dla naszych znajomych, możemy być pewni, że nikt z zewnątrz go nie zobaczy. Trzeba jednak uważać na zdjęcia dodawane przez naszych znajomych, w których jesteśmy oznaczeni. Mając status postów publicznych będą one widoczne dla każdego, kto zajrzy na nasz profil. Lepiej usunąć je z profilu i poprosić znajomych, by nie oznaczali nas w postach na przykład z piątkowej imprezy.

 

Udowodnij, że jesteś ekspertem

Nie oznacza to jednak, że media społecznościowe nie mogą działać na naszą korzyść. To doskonałe miejsce, by pochwalić się dokonaniami zawodowymi czy kompetencjami. Uzyskane certyfikaty, szkolenia, nowe doświadczenia – tym wszystkim warto się chwalić! Służą do tego co prawda specjalne platformy społecznościowe przeznaczone do kontaktów biznesowych, ale warto wykorzystać w tym celu również profil na Facebooku.