Do rozmowy kwalifikacyjnej warto być dobrze przygotowanym i nie dać się zaskoczyć. W tym celu warto zapoznać się z tymi pytaniami, które zaskoczyły innych i spróbować wyciągnąć wnioski z ich błędnych odpowiedzi.    

Abstrakcyjne pytania

Osobą, która zawodowo zajmuje się zaskakiwaniem zestresowanych osób niewygodnymi pytaniami jest Jim Link, dyrektor działu HR w Randstad, jednej z największych agencji zatrudnienia na świecie. Jak sam stwierdził, jeszcze nigdy nie zatrudnił osoby, która nie potrafiła odpowiedzieć mu na pytanie: „Co mogłaby powiedzieć o Tobie osoba, która nie lubi Cię najbardziej na świecie?”

Warto zatrzymać się w tym momencie i przemyśleć tę kwestię, żeby poznać odpowiedź na to pytanie. Dobrze jest wówczas naświetlić taką cechę, która jest negatywna tylko na pierwszy rzut oka. Natomiast przydaje się w sytuacjach kryzysowych – taka odpowiedź wydaje się właściwym wyborem. Udzielasz odpowiedzi, a w żaden sposób ona Cię nie dyskredytuje jako kandydata na dane stanowisko. Stawia Cię w dobrym świetle jako człowieka zaradnego i znającego swoją wartość, co z pewnością da Ci dodatkowe „punkty” u rekrutera.

Z bardzo oryginalnych pytań słynie również Google, serwis Glassdoor.com podał kilka, spośród tych bardziej absurdalnych: Dlaczego pokrywy studzienek kanalizacyjnych są okrągłe? Jak odmierzyć cztery litry wody za pomocą pięcio- i trzylitrowych dzbanków? A także pytania o ilość psów lub stacji benzynowych w USA.

 

Co to wszystko ma na celu?

Dale Austin z Michigans Hope Collage wyjaśnia, że chodzi o zbadanie pewności siebie i zdolności szybkiego myślenia w mało komfortowych warunkach. Przy czym dodać należy, że chodzi również o sprawdzenie kreatywności oraz umiejętności rozwiązywania trudności. Przykładam mogą być pytania o zachowanie się w konkretnej, problematycznej sytuacji np. prośba o rozwiązanie sporu powstałego podczas pracy grupowej, reakcja na uwagi poczynione przez zwierzchnika czy wyjaśnienie prostymi słowami dziecku czym jest np. baza danych.

Podawanie przykładów własnej chęci do podejmowania ryzyka jest bardzo istotne, ponieważ świadczy o umiejętności ponoszenia ewentualnych porażek i wyciągania z nich wniosków. Wszystko poparte doświadczeniem i solidnym przygotowaniem merytorycznym, jest koszula mieszanka poszukiwana niemal w każdym zawodzie.

 

Specjalistyczna wiedza i umiejętności

W trakcie rozmów często pytają również o praktyczne umiejętności, które wykorzystasz w pracy na konkretnym stanowisku, na które aplikujesz, tym bardziej jeżeli są to zawody techniczne. Mogą to być pytania o obsługę konkretnych systemów lub programów, które wykorzystuje dana firma, ale warto przypomnieć sobie także rysunek techniczny i pokazać umiejętności jego interpretacji, dobrze jest zapoznać się ze specyfiką konkretnego stanowiska w danej firmie i wiedzieć jakie umiejętności będą koniecznie potrzebne w nowym miejscu pracy. Istotne też by być na bieżąco, interesować się swoją branżą i stale śledzić najnowsze rozwiązania, czy trendy.