Piknik lotniczy, imprezy biegowe i historyczne w Bielsku-Białej właśnie tak wygląda końcówka wakacji. Przedstawiamy najciekawsze informacje o wydarzeniach, obok których nie sposób przejść obojętnie. 

15. Międzynarodowy piknik lotniczy

 Nie od dziś Bielsko-Biała słynie z lotnictwa, a organiozwane tu imprezy należą do najciekawszych w kraju. Międzynarodowy piknik lotniczy odbędzie się w dniach 1-2 września na lotnisku w Aleksandrowicach. Otwarcie lotniska dla publiczności podczas obu dni odbędzie się o godz. 10.00, wtedy też rozpoczną się loty widokowe non stop do zmierzchu samolotami i śmigłowcem Robinson R 44. W sobotę o godz. 14.00 nastąpi oficjalne otwarcie pikniku przez Prezydenta Miasta Bielsko-Białej, rozpoczną się pokazy lotnicze, które trwać będą do godz.18.00 przez oba dni. Na godz. 18.00 w sobotę i niedzielę zaplanowano koncerty zespołów muzycznych.

 

Historycznie o Bielsku

W ostatnim tygodniu sierpnia, poza Letnią Sceną Sfery, również kilka mniejszych wydarzeń, choć nie mniej ciekawych. Jednym z nich będzie wystawa przedstawiająca dzieje bielsko-bialskiego przemysłu. Ukazująca industrialne oblicze dwumiasta, przypomina o jego znaczącej roli gospodarczej w czasach monarchii austriackiej (do 1918 roku), II Rzeczpospolitej (1918-1939), III Rzeszy (1939-1945), a wreszcie Polski Ludowej (1945-1989). Pojawi się również wielka reprodukcja planu Bielska-Białej z 1904 roku ukazująca lokalizację zakładów przemysłowych. Najmłodszą z branż „miasta stu przemysłów”, motoryzację, reprezentować będzie starannie odrestaurowany Maluch – Fiat 126 p, wyprodukowany w 1977 roku w bielskiej Fabryce Samochodów Małolitrażowych. Ekspozycję historyczną uzupełnia salka kinowa, w której wyświetlane są filmy o tematyce industrialnej, m.in. Od wełny do sukna – produkcja tkanin w Bielstylu. Wystawa do końca sierpnia.

Stara Fabryka – Muzeum Historyczne w Bielsku–Białej, ul. Pl. Żwirki i Wigury 8 Telefon: +48 33 812 23 67, Cena: od 12 złotych

Lubisz biegać?

Ponoć ludzie dzielą się na tych, którzy biegają i tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że chcą biegać. W ramach akcji Biegam Bo Lubię spotykamy się regularnie na stadionach w ok. 100 lokalizacjach w całej Polsce. Spotkania odbywają się również w każdą sobotę lub niedzielę ale Bielsku-Białej są to poniedziałki. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy lekkiej atletyki, są bezpłatne i skierowane do wszystkich, niezależnie od stopnia zaawansowania. Organizatorem akcji jest fundacja Wychowanie przez Sport.

Podczas zajęć, oprócz treningów biegowych, wykonywane są różnorodne ćwiczenia sprawnościowe, koordynacyjne, gimnastyczne. Program zajęć jest dostosowany do uczestników i nastawiony na osoby o różnym poziomie zaawansowania (głównie na osoby początkujące) wraz z partnerami, Radiową Trójką i PKO Bankiem Polskim, spotykamy się regularnie od kilku lat na stadionach w ponad 80 lokalizacjach w całej Polsce – od Tatrzańskich przełęczy po urokliwe Wydminy na Mazurach. Miejsce spotkań w Bielsku-Białej: Stadion KS Sprint BBOSiR Bielsko-Biała przy ulicy Jaworzańskiej godz. 19.00.
Partnerami akcji są Radiowa Trójka i PKO Bank Polski.