Po stolicy Beskidów warto poruszać się z przewodnikiem – zwłaszcza jeżeli interesuje nas nie tyle dotarcie do konkretnego celu, co podziwianie i poznawanie tradycji i architektury miejskiej. Bielsko-Biała jest miastem, które można zwiedzać na wiele sposobów.

Wrzesień z PTTK o tematyce sakralnej

Pierwsza okazja będzie miała miejsce dokładnie 15 września, o godzinie 9.00. Piesza wyprawa rozpocznie się na placu Wojska Polskiego, a zatytułowano ją w następujący sposób: Cmentarze – zapomniane dziedzictwo sztuki sakralnej. Spacer potrwa około 3 godziny. Kolejna okazja nadarzy się 29 września, marsz rozpocznie się również o godzinie 9.00, tym razem na innym Bielskim placu – będzie to popularny Pigal, czyli Plac Chrobrego. Opowieść przewodnika PTTK będzie dotyczyła tematów sakralno-historycznych, a jej tytuł to: Mozaika wyznaniowa Bielska-Białej. Czas trwania spaceru podobnie jak w pierwszym przypadku wyniesie około 3 godzin.

Kontynuacja w październiku

Projekt nie kończy się we wrześniu bowiem 13 i 27 października, o standardowej porze, czyli godz. 9.00, ponownie na Placu Chrobrego rozpocznie się wycieczka zatytułowana – Śladami niepodległości po Białej – czas trwania tego spaceru będzie zbliżony do wcześniejszych przechadzek i będzie oscylował w granicach 3 godzin.

Trasy spacerowe po Bielsku-Białej realizowane są w ramach projektu Krajoznawcze Wędrówki.

Turystyka Industrialna

Jeżeli tematyka wyżej wymienionych wycieczek nie znajduje się w orbicie Twoich zainteresowań, bo bliższe Ci są bardziej techniczne tematy, to Bielsko-Biała ma również coś dla Ciebie. Szlak Zabytków Techniki województwa śląskiego to bardzo ciekawa trasa turystyki industrialnej w Polsce. To kwintesencja przemysłowych tradycji całego regionu. 42 obiekty w 26 miejscowościach. Na szlaku nie mogło zabraknąć miejsca dla Starej Fabryki w Bielsku-Białej. Wystawa stała od włókiennictwa do małego Fiata. Przemysł Bielska-Białej w XIX i XX wieku ukazuje industrialne oblicze dwumiasta na śląsko-małopolskim pograniczu: świat warsztatów, manufaktur i fabryk. Koszt biletu zamyka się w kwocie 12 złotych.

Szlakiem bielskich murali

Kolejna wycieczka, zupełnie różna od poprzednich, to ta poświęcona bielskim muralom. Inicjatorką prawdopodobnie pierwszego, zorganizowanego spaceru po Bielsku-Białej była Justyna Łabądź z Galerii Bielskiej BWA. Murale mogą stać się wizytówką miasta, która ściągnie turystów zainteresowanych tą formą artystycznego wyrazu emocji na miejskich ścianach. Przedstawicielka najpopularniejszej bielskiej galerii wspomina – Chcielibyśmy, aby Bielsko dołączyło do miast, których znakiem rozpoznawczym są murale, i zaczęło przyciągać ludzi, którzy potrafią godzinami błądzić po ulicach w poszukiwaniu kolejnego malowidła.

Sacrum żydowskie

Na sam koniec nie można zapominać o doktorze Jacku Proszyku, który od kilkunastu lat organizuje jedyne w swoim rodzaju oprowadzanie po cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej. Dostarcza ono możliwości poznania niezwykłego człowieka oraz wysłuchania historii poważnych oraz nieco anegdotycznych, dotyczących życia Żydów z Bielska i Białej. Poznamy intrygujące historie, których dr Proszyk zna bez liku. Wykład „Postawy Żydów na pograniczu śląsko-małopolskim wobec wydarzeń 1918 roku” godz. 15:00-16:30, następnie odbędzie się oprowadzanie po cmentarzu żydowskim do godz. 19.00. Organizatorem jest Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Wstęp wolny.
Każdy znajdzie coś dla siebie

Podsumowując, oferta tematyczna jest bardzo różnorodna, choć przeważają tematy sakralne. To i one są wyraźnie rozdzielone na te ogólne, i nieco odbiegające od samej sfery wyznaniowej w sztukę, a także te poświęcone bardziej społeczności żydowskiej dawnego Bielska i Białej. Jest też historia industrializacji miasta, obecnych trendów rozwoju krajobrazu miejskiego. Wszystko to w aktywny sposób i w towarzystwie znakomitych specjalistów w swoich dziedzinach – zapraszamy serdecznie do udziału.