W rankingu przygotowanym przez Tygodnik Polityka i Akademię Górniczo-Hutniczą, Bielsko-Biała zajęło 14. miejsce w Polsce – najwyższe spośród miejscowości w obrębie województwa śląskiego. Pozostałe miasta z naszego województwa sklasyfikowane są dopiero w czwartej, a nawet piątej dziesiątce (wyjątek to 17. Katowice, 21. Gliwice i 30. Tychy).

 

Tu żyje się dobrze!

Do przygotowania zestawienia wykorzystano ogólnodostępne dane statystyczne. Oceny wystawiano w dziesięciu kategoriach tematycznych. Między innymi mieszkania, które otrzymały 80,35 pkt. W tej kategorii pod uwagę brane uwzględniano przeciętną powierzchnię mieszkania w mieście, liczbę mieszkań podłączonych do kanalizacji i wyposażonych w centralne ogrzewanie, liczbę mieszkań komunalnych oraz ich dostępność.

Prócz kategorii mieszkań pojawiły się też inne, m.in. społeczność, praca, samorząd oraz zdrowie – w tych Bielsko uzyskiwało wysokie noty, w oparciu o szczegółowe aspekty w poszczególnych kategoriach. Ponadto część użytkowników w komentarzach udzielało się z pomysłem wysokiej zabudowy, która ‘nadaje miastu splendor i wielkomiejski charakter’. Niektórzy wspominali również o amfiteatrze lub sali koncertowej dla Bielskiego Centrum Kultury.

Na uwagę zasługuje kategoria samorząd, gdzie decydujące było m.in. pozyskanie środków na dofinansowanie zadań własnych, dochody budżetu miasta i potencjał spłaty zadłużenia. W tej kategori Bielsko-Biała zdobyła 79,62 pkt.

Co należy poprawić?

Oceniający  zwrócili uwagę na środowisko naturalne i jakość powietrza unoszącego się nad Bielskiem-Białą, który to ocenili najniżej, bo na jedyne 43,59 punktów. Temat ten stanowi problem z którym Miasto boryka się już od lat, podobnie jak większość śląskich miast. Pocieszające jest jednak w tym wszystkim to, że w Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych globalnej firmy Arcadis, Bielsko-Biała ze swoją fauną i florą, jest pozycjonowane w ścisłej czołówce. Do poprawy z pewnością jest również sfera komunikacji, która uzbierała 57 pkt. ale w Bielsku-Białej już od dłuższego czasu trwają prace nad poprawą jakości komunikacji miejskiej.