Zdecydowanie nie będą narzekać na nudę ludzie poszukujący okazji do wysłuchania serii żartów i skeczy kabaretowych. Rozrywkę w tej postaci zapewnią w Bielsku-Białej najlepsi fachowcy w temacie dobrego humoru. 

Zaczynamy od Stand-Up Polska

W październikowy klimat imprez kulturalnych znakomicie wprowadzą Was czołowi stand-uperzy Polski, w ramach Wielkiej Trasy Stand-Up Polska. Na scenie pojawią się między innymi Antoni Syrek-Dąbrowski, Sebastian Rejent oraz pochodzący z Bielska Michał Kempa, znany z epizodycznych występów u Kuby Wojewódzkiego.

Ferment w środku miesiąca

Aby podtrzymać dobre humory w Bielsku-Białej, w połowie miesiąca odbędzie się Festiwal Kabaretowy Fermenty. Jest to cykliczna impreza organizowana od 1999 roku w Bielsku-Białej przez grupę zapaleńców i miłośników różnych form kabaretowych: Grupę Twórczą Ferment oraz Miejski Dom Kultury w Starym Bielsku. Całość odbędzie się w przeciągu dwóch dni – pierwszy z nich w Bielskim Centrum Kultury, gdzie wystąpi laureat sprzed roku; kabaret A jak! z Krakowa oraz, na dokładkę, Kabaret Młodych Panów. Drugi dzień festiwalowy zorganizowany zostanie w Klubie Klimat w Galerii Sfera i zobaczymy tam konkurs kabaretów, po którym wystąpi gwiazda wieczoru – Kabaret Czesuaf.

 

Zakończenie z kabaretową czołówką
Natomiast o zakończenie miesiąca w dobrym humorze zadbają czołowi artyści kabaretowi, podczas Polskiej Nocy Kabaretowej 2018. Autorem scenariusza Zabawy Stulecia jest Robert Górski, a gospodarzem siódmej już edycji Polskiej Nocy Kabaretowej będzie po raz pierwszy Kabaret Moralnego Niepokoju. Na scenie bielskiej Hali pod Dębowcem wystąpią również: Ireneusz Krosny, Marcin Daniec, Kabaret Nowaki, Kabaret Skeczów Męczących oraz niezrównany Igor Kwiatkowski, który jeszcze do niedawna współtworzył formację Paranienormalni.

 

Muzyczni komicy
Karolina Czarnecka to artystka interdyscyplinarna. Stąd też jej występ postanowiliśmy ująć na marginesie tego artykułu o wydarzeniach sceny kabaretowej. Karolina w swojej twórczości łączy różne dziedziny sztuki i bada ich granice. Zasłynęła piosenką „Hera koka hasz LSD”, którą wykonała na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Swoim występem podbiła serca internautów. Jest absolwentką warszawskiej Akademii Teatralnej, współtworzy grupę teatralno-kabaretową Pożar w Burdelu i jest członkinią Gangu Śródmieście.

Kolejną taką osobowością sceniczną jest Artur Andrus. Poza występami o charakterystyce komika-konferansjera, udziela się również muzycznie i to z sukcesami – jego płyty dobrze się sprzedają, a single są na wysokich miejscach w radiowych rozgłośniach.
Jednak zarówno Karolina jak i Andrus przyjadą do Bielska pochwalić się swoimi ostatnimi dziełami muzycznymi, choć z pewnością nie zabraknie również żartów z ich strony.

 

Kabaretowy kalendarzyk – Bielsko-Biała:

 • 2 października – Wielka Trasa Stand-Up Polska

Klub Miasto, pl. Mickiewicza, Bielsko-Biała

 • 12 października – Pierwszy Dzień Festiwalu Fermenty

Galeria Bielska BWA, 3 maja 11, Bielsko-Biała

 • 13 października – Drugi Dzień Festiwalu Fermenty
  Klub Klimat – Galeria Sfera, Mostowa 5, Bielsko-Biała

 

 • 19 października – Karolina Czarnecka

Klubokawiarnia Aquarium – Galeria Bielska BWA, 3 maja 11, Bielsko-Biała

 

 • 26 października – Artur Andrus
  Galeria Bielska BWA, 3 maja 11, Bielsko-Biała

 

 • 27 października – Polska Noc Kabaretowa 2018
  Hala Widowiskowo-Sportowa, Karbowa 26, Bielsko-Biała