Wypalenie zawodowe, brak możliwości rozwoju czy chęć stawienia czoła nowym wyzwaniom. Powodów do zmiany pracy może być wiele i pojawić się mogą niemal na każdym etapie życia zawodowego.

Jak często zmieniać pracę?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Coraz częściej mówi się jednak, że warto taką zmianę przeprowadzić co 3 do 5 lat. Oznacza to, że jeśli pierwszą pracę zaczęliśmy tuż po studiach, to jeszcze przed trzydziestką powinniśmy ją zmienić. To ważne nie tylko dla naszego komfortu i zdrowia, ale – jak się okazuje – również dla rekruterów. Przyznają oni otwarcie, że patrzą przychylniej na kandydatów otwartych na zmiany. W niektórych branżach częste zmiany są wręcz konieczne. Dynamicznie rozwijający się rynek wymaga zmieniania co chwilę środowiska, by być na bieżąco z trendami. Jednocześnie badania pokazują, że w Polsce 10 lat w jednym miejscu jest normą, a częściej pracę zmieniają osoby młode. Po czym poznać, że pora na zmiany? Oto kilka najczęstszych objawów.

Nie daj się rutynie

Każdy dzień w pracy wygląda tak samo i obowiązki wykonujesz z automatu? Nie masz żadnych perspektyw rozwoju i nie czekają na Ciebie żadne wyzwania? To wyraźny sygnał, że pora ruszyć do przodu. Firma, która nie pozwala pracownikom się rozwijać prawdopodobnie sama też się nigdy nie rozwinie. Lepiej opuścić ją zanim będzie za późno.

Zżera Cię stres

Jeżeli na samą myśl o pracy ściska Cię w brzuchu i jesteś kłębkiem nerwów to chyba oczywiste, że pora coś zmienić. Powodem stresu może być nadmiar obowiązków, obawa przed złym wykonaniem powierzonych zadań czy zła atmosfera w zespole. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna, rozwiązaniem będzie zmiana środowiska i nowa praca.

Nie czujesz się doceniony

Szef nie dostrzega Twoich starań. A może po prostu wynagrodzenie jest nieadekwatne do ilości obowiązków, Twoich kompetencji lub odpowiedzialności na danym stanowisku. Na nastawienie szefa nie masz większego wpływu. O zarobkach możesz próbować rozmawiać. Jeżeli szanse na podwyżkę są znikome, a w innych firmach na podobnych stanowiskach zarabia się więcej – wiesz co robić.

 

To oczywiście tylko kilka sygnałów do zmiany. Lista ta jest znacznie dłuższa. Najważniejsze, by nie bać się ryzyka i w odpowiednim momencie podjąć słuszną decyzję.