We wrześniu bielszczanie po raz kolejny wybrali projekty, które zostaną zrealizowane w ramach budżetu partycypacyjnego. Tym razem mieszkańcy miasta postawili na aktywną rozrywkę i walkę o czystsze powietrze.

Miejska plaża dla małych i dużych

Największe uznanie mieszkańców miasta zyskał projekt miejskiej plaży. Zakłada on zagospodarowanie Parku Strzygowskiego. Plaża ma mieć około 2,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni, a myśl przewodnia projektu brzmi “Bliżej rzeki, bliżej natury”. Zgodnie z projektem plaża będzie składać się z trzech stref. Pierwsza – strefa plażowania – będzie w całości trawiasta i spójna z cennymi przyrodniczo terenami Parku. W strefie znajdzie się trzydzieści nowoczesnych leżaków, boisko do siatkówki oraz ścieżka z ekologiczną nawierzchnią mineralną, łącząca ścieżkę parkową z nabrzeżem rzeki. Druga strefa przeznaczona ma być dla najmłodszych. Tu znajdziemy drewniany, nowoczesny tor sprawnościowy dla dzieci, huśtawki wagowe oraz liczne bujaki. Całość ma dawać dzieciom radość, ale też zachęcać do aktywności. Trzecia strefa to coś dla miłośników adrenaliny – jedyna w swoim rodzaju ścianka wspinaczkowa. Ma mieć wysokość ponad 10 metrów i powierzchnię wspinaczkową przekraczającą 200 metrów kwadratowych. Całość z pewnością przyciągnie zarówno mieszkańców Bielska-Białej, jak i turystów odwiedzających miasto!

By powietrze było czyste

Drugim projektem, który zostanie zrealizowany, jest projekt o nazwie „Zamień kopciucha na ekoczyściucha”. Zakłada on pokrycie kosztów wymiany starych, przeznaczonych do likwidacji źródeł ciepła. W praktyce część budynków, będących własnością Gminy Bielsko-Biała, zostanie przyłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej. Drugą możliwością jest wykonanie w lokalach mieszkalnych znajdujących się w tych budynkach centralnego ogrzewania gazowego. Każda taka zmiana przyczynia się do poprawy jakości powietrza w naszym mieście w okresie jesienno-zimowym, na realizacji projektu zyskają więc wszyscy.