Wiosną do Bielska-Białej wróci system wypożyczalni rowerów miejskich. W 24 stacjach w całym mieście wypożyczyć będzie można 192 rowery.

Pierwsi w województwie

Bielsko-Biała jako pierwsze miasto w województwie umożliwiło mieszkańcom korzystanie z ogólnodostępnych rowerów miejskich. Na system BBbike składało się 12 stacji ze 130 rowerami. Bielszczanie chętnie korzystali z tego udogodnienia. W latach 2014-2017 rowery wypożyczono 57 260 razy, a w systemie zarejestrowanych było 4080 użytkowników. W roku 2017 odnotowano aż 15 tysięcy wypożyczeń. Oznacza to, że jeden rower był wypożyczany średnio 440 razy. Rowery były doskonałą alternatywą dla samochodu czy transportu publicznego. Wykorzystywano je jako sposób dotarcia do pracy i szkoły, by dostać się do centrum miasta w celu załatwienia spraw w urzędach czy instytucjach albo na wieczorne spotkania ze znajomymi.

Jeszcze większe możliwości

Po rocznej przerwie miejskie rowery mają powrócić w kwietniu przyszłego roku. Mieszkańców na pewno ucieszy fakt, że liczba stacji ma wzrosnąć do 24. Na razie nie wiadomo, gdzie powstaną nowe stacje. Wiadomo jednak, że będą ulepszone – z większym terminalem i ekranem dotykowym. Dzięki temu osoby chcące skorzystać z wypożyczalni będą mogły zarejestrować się do systemu bezpośrednio z terminala. Udogodnieniem będzie także aplikacja mobilna. Większa liczba stacji oznacza oczywiście konieczność zwiększenia liczby rowerów. Tych ma być teraz 192. Podobnie jak w ubiegłych latach rowery będzie można wypożyczać od 1 kwietnia do 31 października. Wcześniej pojawiały się głosy od użytkowników systemu, że przy odpowiedniej pogodzie z rowerów spokojnie można korzystać również w listopadzie. Dlatego umowa z nowym operatorem systemu jest elastyczna i przewiduje wydłużenie funkcjonowania wypożyczalni o miesiąc. Wszystko po to, by system jeszcze lepiej służył bielszczanom!