Wszystko zaczęło się w 1989 roku, kiedy Janusz Szymura – absolwent zarządzania i informatyki na Politechnice Śląskiej – po kilku latach pracy w państwowych zakładach postanowił założyć swoją własną firmę. Dla młodego inżyniera z pomysłem na innowację wymarzony moment na otwarcie własnego biznesu i znalezienia odbiorców na nowy produkt. Tą innowacją był program płacowy ułatwiający księgowości wypłatę wynagrodzenia pracownikom.

Dziś rozwiązania cyfrowe wydają się oczywistością, natomiast wówczas było to prawdziwe nowatorstwo i rewolucja. Pierwszym urzędem, który zdecydował się skorzystać z rozwiązań Rekordu był Urząd Miejski w Bielsku-Białej. Na liście klientów firmy odnaleźć można dzisiaj urzędy i zakłady przemysłowe z całego kraju. W sumie jest to około 300 jednostek administracji publicznej i 200 przedsiębiorstw.

W październiku 2017 firma uroczyście otworzyła nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe. Budynek wyposażony jest w serwerownię, salę konferencyjną i przestrzeń dla zespołów programistycznych.

Rekord SI corocznie poddaje się weryfikacji niezależnych instytucji, a przyznawane mu wyróżnienia są potwierdzeniem wyznawanych wartości: jakości produktów, etyki w biznesie oraz społecznej odpowiedzialności za pracowników i otoczenie.

Oczywiście, nazwa Rekord wielu osobom kojarzy się przede wszystkim ze sportem. W tym roku Beskidzkie Towarzystwo Sportowe ,,Rekord” obchodzi  swoje 25-lecie. W samym klubie pod okiem 25 szkoleniowców trenuje obecnie około 400 młodych zawodników, a najbardziej wyróżniający spośród z nich są powoływani do występów w reprezentacji Polski.

W sezonie 2017/2018 roku klub sponsorowany przez firmę Rekord SI drugi raz z rzędu obronił tytuł mistrza Polski w futsalu, zdobył Puchar Polski oraz Superpuchar Polski w futsalu. Drużyna futsalowa klubu reprezentowała region oraz Polskę, występując w europejskich rozgrywkach UEFA Futsal Cup.

W tym samym sezonie 2017/2018 młodzieżowe zespoły Rekordu zdominowały Młodzieżowe Mistrzostwa Polski . Również kobiece drużyny Rekordu odniosły w sezonie 2017/2018 znaczące sukcesy, uzyskując awans do Ekstraligi Futsalu oraz I ligi piłkarskiej.

Od września 2010 organ prowadzący, którym jest Beskidzkie Towarzystwo Sportowe Rekord Bielsko-Biała, prowadzi Szkołę Mistrzostwa Sportowego. Przy kompleksie sportowym usytuowane jest nowoczesne centrum szkoleniowe, które wraz z zapleczem hotelowym i gastronomicznym przystosowane jest do przeprowadzania profesjonalnych prezentacji i seminariów, m.in. dla klientów Rekord SI. W 2012 roku otwarto budynek nowej szkoły, a we wrześniu 2014 internat.

Niewiele jest firm w naszym regionie z dorobkiem w tak wielu dziedzinach.
W jakimś sensie te 30 lat Rekordu odzwierciedla 30 lat transformacji w naszym kraju. Początki były skromne, a obrana droga nieraz wyboista, ale uważam, że połączenie odwagi, pomysłowości i konsekwencji pozwala osiągnąć naprawdę wiele. Staramy się być nowatorscy, robić coś innego niż inni. To się na dłuższą metę opłaca, tak w biznesie, jak i w życiu. Myślę, że mamy się czym pochwalić – podsumowuje Janusz Szymura prezes grupy Rekord.