KULTURA

Bielsko-Biała jest miastem, w którym kultura pełni bardzo ważną rolę. Znajduje się tutaj wiele instytucji kultury: galeria sztuki, muzea i dwa teatry. Oprócz tego każdego roku odbywają się w mieście liczne wydarzenia kulturalne, spośród których każdy mieszkaniec, niezależnie od zainteresowań i wieku znajdzie coś dla siebie.

kultura1

Bielska Zadymka Jazzowa

Festiwal jazzowy znany w całej Polsce i Europie. Każdy fan tego gatunku słyszał o tej imprezie. Na festiwalu występują największe gwiazdy światowego jazzu takie jak Phronesis Trio, China Moses czy Dave Holland Trio. Niektórych muzyków można usłyszeć tylko tutaj, ponieważ bardzo rzadko występują na innych koncertach. Więcej informacji o festiwalu znaleźć można na stronie Bielskiej Zadymki Jazzowej.

Foto Art Festival

To jedno z najważniejszych wydarzeń fotograficznych w Polsce. Ta niezwykła impreza odbywa się co dwa lata w październiku, a jej organizatorem jest Fundacja Centrum Fotografii. Wystawy prac wybitnych twórców z całego świata trwają dwa tygodnie. Większość autorów wystaw osobiście opowiada o swojej pracy i doświadczeniach w dziedzinie fotografii.

Majówka

3 maja każdego roku w Bielsku-Białej odbywa się wielki festyn, połączony z koncertami znanych polskich artystów reprezentujących różne gatunki muzyczne. Impreza odbywająca się w pobliżu hali na Dębowcu staje się okazją do zabawy dla wielu tysięcy ludzi.

Więcej informacji o imprezie można znaleźć na stronie Bielskiego Centrum Kultury.

Koncertowe szaleństwo

Przez cały rok do Bielska-Białej ściągają znane zespoły i muzycy, dla których trasa koncertowa nie byłaby kompletna bez wizyty w naszym mieście. Choć wiadomo, że jazz jest mocno zakorzeniony w Bielsku-Białej to artyści reprezentujący inne style muzyczne również mają tu swoich wiernych fanów.

Gwiazdy, które zagościły na bielskiej scenie muzycznej to między innymi: Shaggy, Dawid Podsiadło, Agnieszka Chylińska, Organek, Enej, Daria Zawiałow, Perfect, Raz Dwa Trzy, Kult, Beata Kozidrak, Nigel Kennedy, Goran Bregovic, Chrisa Botti, Tomasz Stańko.

W okresie letnim Galeria Sfera organizuje Letnią Scenę Sfery, na której koncertują popularni i uznani polscy artyści. Do tej pory w ramach wakacyjnych spotkań z muzyką w Sferze zaprezentowali się między innymi Kasia Kowalska, Elektryczne Gitary, Kapela ze Wsi Warszawa, Jose Torres i Mezo.

1471860919

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej

Festiwal organizowany od 1966 roku to liczne prezentacje sztuk dla dzieci i dorosłych, seminaria, wystawy i warsztaty. Tutaj można podpatrzeć zarówno tradycyjne jak i nowoczesne techniki w sztuce lalkarskiej. Festiwal organizowany jest w Teatrze Lalek Banialuka, jednym z największych teatrów lalkarskich w Polsce. Więcej informacji uzyskać można na stronie teatru Banialuka.

Współczesny teatr na najwyższym poziomie

Na kulturalnej mapie Bielska-Białej oczywiście nie może zabraknąć teatru dramatycznego. Teatr Polski, który mieści się od końca XIX wieku w eklektycznym gmachu przy dzisiejszej ul. 1 Maja spory nacisk kładzie na najnowszą dramaturgię polską i światową, a także spektakle o tematyce społecznej i historycznej, które wywołują często głośną debatę o tożsamości lokalnej. W teatrze realizowane są również przedstawienia rozrywkowe i komediowe.
Aktualny repertuar można znaleźć na stronie internetowej teatru.