Miasto pasjonatów kultury

Bielsko-Biała jest miastem, w którym kultura pełni bardzo ważną rolę. Znajduje się tutaj wiele instytucji kultury: galeria sztuki, muzea i dwa teatry. Oprócz tego każdego roku odbywają się w mieście liczne wydarzenia kulturalne, spośród których każdy mieszkaniec, niezależnie od zainteresowań i wieku znajdzie coś dla siebie.

Fot. Dorota Koperska

Kultura

Zdjęcie
Fot. Piotr Bieniecki

Foto Art Festival

To jedno z najważniejszych wydarzeń fotograficznych w Polsce. Ta niezwykła impreza odbywa się co dwa lata w październiku, a jej organizatorem jest Fundacja Centrum Fotografii. Wystawy prac wybitnych twórców z całego świata trwają dwa tygodnie. Większość autorów wystaw osobiście opowiada o swojej pracy i doświadczeniach w dziedzinie fotografii.

Zdjęcie
Fot. Dorota Koperska

Dni Bielska-Białej

Każdego roku w Bielsku-Białej odbywa się wielki festyn, połączony z koncertami znanych polskich artystów reprezentujących różne gatunki muzyczne. Impreza odbywająca się w pobliżu hali na Dębowcu czy na placu Ratuszowym staje się okazją do zabawy dla wielu tysięcy ludzi. Więcej informacji o imprezie można znaleźć na stronie Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. 

Zdjęcie
Fot. Aga Morcinek

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej

Festiwal organizowany od 1966 roku to liczne prezentacje sztuk dla dzieci i dorosłych, seminaria, wystawy i warsztaty. Tutaj można podpatrzeć zarówno tradycyjne jak i nowoczesne techniki w sztuce lalkarskiej. Festiwal organizowany jest w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana, jednym z największych teatrów lalkarskich w Polsce. Więcej informacji uzyskać można na stronie teatru Banialuka.

Zdjęcie
Fot. Dorota Koperska

Orlen Jazz Festiwal. Bielska Zadymka Jazzowa

Festiwal jazzowy znany w całej Polsce i Europie. Każdy fan tego gatunku słyszał o tej imprezie. Na festiwalu występują największe gwiazdy światowego jazzu takie jak Phronesis Trio, China Moses czy Dave Holland Trio. Niektórych muzyków można usłyszeć tylko tutaj, ponieważ bardzo rzadko występują na innych koncertach. Więcej informacji o festiwalu znaleźć można na stronie Bielskiej Zadymki Jazzowej.

Zdjęcie
Fot. Piotr Komander

Współczesny teatr na najwyższym poziomie

Na kulturalnej mapie Bielska-Białej oczywiście nie może zabraknąć teatru dramatycznego. Teatr Polski w Bielsku-Białej, który mieści się od końca XIX wieku w eklektycznym gmachu przy dzisiejszej ul. 1 Maja spory nacisk kładzie na najnowszą dramaturgię polską i światową, a także spektakle o tematyce społecznej i historycznej, które wywołują często głośną debatę o tożsamości lokalnej. W teatrze realizowane są również przedstawienia rozrywkowe i komediowe. Aktualny repertuar można znaleźć na stronie internetowej teatru.

Zdjęcie
Fot. Cavatina Hall

Cavatina Hall – muzyczne wrażenia na światowym poziomie

Cavatina Hall  to unikatowy na skalę kraju obiekt, w którym znajdują się zarówno biura klasy A i powierzchnie usługowo-handlowe, a także część kulturalna  z nowoczesną salą koncertową oraz studiem nagrań. To właśnie sala koncertowa z jej niesamowitą akustyką oraz studio nagraniowe przyciągają kolejnych melomanów z całej Polski. Obiekt zostały już doceniony podczas różnego rodzaju międzynarodowych konkursów, w tym między innymi prestiżową nagrodą Architecture MasterPrize w kategorii „Commercial Architecture”.

Zobacz również

Fot. Paweł Sowa

Bielsko-Biała oprócz dużych szans rozwoju zawodowego dla inżynierów oferuje również wiele możliwości spędzania czasu wolnego.[…].

Dowiedz się więcej
Fot. Dorota Koperska

Atrakcją miasta przyciągającą wielu amatorów kolarstwa górskiego z całej Polski są ścieżki rowerowe Enduro Trails […].

Dowiedz się więcej